دمپر

دمپر

دمپر چیست؟

وظیفه آن ها در درجه اول محافظت از مجرای داخلی کانال و در درجه دوم کنترل جریان هوا می باشد. از پرکاربردترین تجهیزات کنترل جریان هوا در دستگاه های تهویه مطبوع محسوب می شوند. با تنظیم تیغه های دمپر امکان باز و بسته کردن جریان هوا در کانال یا مسیر دهی به آن وجود دارد. دمپرهای فلزی، عموما از آلومینیوم، استیل، گالوانیزه و ورق آهنی سیاه ساخته می‌شوند.

 

دمپرها به صورت تک پره یا چند پره تولید می شوند. همینطور به شکل دایره یا چهارگوش نیز موجود هستند. در کانال های دایره شکل مانند کانال فلکسیبل از دمپرهای دایره شکل و در کانال های چهارگوش مثلا کانال گالوانیزه از دمپرهای چهارگوش استفاده می شود.

 

دمپرها تیغه‌هایی دارد که به شکل اتوماتیک یا دستی باز و بسته می‌شوند. هنگامی که تیغه‌های آن روی یکدیگر قرار می‌گیرند، عبور جریان هوا به خوبی کنترل و مسدود می‌شود و در زمان باز شدن، تیغه‌ها به صورت موازی مقابل هم قرار می گیرند. به هر طرف قابل چرخش هستند و بدین صورت جریان هوا را کنترل می کنند.

 

انواع دمپر ها

دمپر هوا در کل با دو کاربردِ دستی(مکانیکی) و برقی(الکترومکانیکال) تولید و عرضه می گردد.

همچنین با توجه به نوع کارکرد دستگاه تهویه و نوع کانال می توان از دمپرهای متفاوتی استفاده کرد. انواع زیادی از دمپرها موجود است که پرکاربردترین آن ها عبارتند از:

 

  • دمپر تیغه موازی

از پرکاربردترین نوع دمپرهای هوای بین کانالی محسوب می شوند. همانطور که از نام آن پیداست، تیغه ها به صورت موازی روبروی هم قرار دارند. با اهرمی که پشت دمپر قرار دارد، تیغه ها کنترل می شود. در دمپرهای برقی با دکمه های تعبیه شده کنترل می شوند.

 

  • دمپر بادی(بالانس)

در پشت فن هواکش ها استفاده می شوند. هنگامی که فن خاموش است پره های دمپر روی هم قرار گرفته و کانال را مسدود می کنند و زمانی که فن روشن می شود دریچه ها از هم باز شده و مجرا باز می شود.
با توجه به عملکرد دمپر بادی با نیروی فشار هوای خروجی ازپشت فن، استفاده از تیغه های سبک (ترجیحاً از ورق آلومینیوم) ضروری می باشد.

از مزیت های این دمپر بسته شدن کامل کانال در مواقع خاموش بودن فن می باشد که زا ورود حیوانات موذی و یا گرد و غبار به داخل کانال جلوگیری می کند.

 

  • دمپر ضد حریق

دمپر های ضد حریق در دو نوع مکانیکی و برقی موجود هستند.
دمپرهای ضدحریق به منظور جلوگیری از گسترش آتش و عدم اکسیژن رسانی به آتش مورد استفاده قرار می گیرند. در صورتی که دما افزایش یابد، دمپرهای ضد حریق بسته می شوند. معمولا این عمل توسط یک فیوز حرارتی که در دمای بالاتر از دمای محیط فعال می شود، انجام میگردد.

در  دمپرهای ضد حریق برقی، پس از دریافت یک سیگنال الکتریکی که از سنسورهای دود یا حرارت دریافت می شود، بسته می شوند. دمپرهای آتش می توانند علاوه بر کنترل آتش و جلوگیری از سرایت آتش به مکان های مجاور، از سرایت دود نیز به مکان های دیگر نیز جلوگیری کنند. بدنه دمپرهای ضد حریق از ورق استیل بضخامت 5mm، ساخته می شود.

 

مزایای استفاده از دمپر هوا

  • صرفه جویی در هزینه های آب و برق و افزایش راندمان
  • جلوگیری از ورود گرد و غبار یا حیوانات به داخل کانال
  • استحکام بالا
  • تنوع زیاد دمپرها و انتخاب هرکدام بنا به ضرورت

 

جهت سفارش و خرید دمپر هوا یا گرفتن مشاوره از متخصصان ما می توانید به صفحه ثبت سفارش مراجعه یا با ما تماس حاصل نمایید.

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لوگو

عرضه کننده انواع کالاهای تهویه اعم از کانال های فلکسیبل، عایق الاستومری، پروفیل فلنج، انواع کانکتورها و…

تماس با ما


آدرس:

تهران، شادآباد، بهاران ۲، مجتمع کوثر، بلوک ۳۹ غربی، پلاک ۲۹۲

شماره تماس:

فروش: ۰۲۱۶۶۳۱۸۱۰۹ و ۰۲۱۶۶۳۱۸۹۳۲
اداری: ۹-۰۲۱۶۶۱۴۴۰۰۶ و ۰۹۹۲۷۱۹۵۶۹۲

ایمیل:

info@kalatahvieh.ir

مکان کالاتهویه


تمامی حقوق این وب سایت متعلق به کالا تهویه می باشد