دمپر ضد آتش | فایر دمپر (fire damper) | دمپر آتش نشانی

دمپر ضد آتش | فایر دمپر (fire damper) | دمپر آتش نشانی

دمپر ضدآتش یا فایردمپر

در این مقاله می خوانید

کالاتهویه با بیش از دوازده سال سابقه آماده خدمت رسانی به شما مشتریان عزیز می باشد. به دلیل نوسانات قیمت ورق و فولاد جهت استعلام قیمت تماس حاصل نمایید. همچنین جهت دریافت مشاوره و خرید انواع دمپر ضدآتش(فایردمپر، دمپر ضد حریق، دمپر آتش نشانی)، دمپرهای دستی، دمپرهای مکانیکی و…. می توانید به صفحه ثبت سفارش مراجعه یا با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل نمایید.

 

دمپر ضدآتش

 

همانگونه که در مبحث دمپر ها بیان شد، به طور کلی از این محصول جهت کنترل جریان هوا استفاده می گردد. انواع متفاوتی دارند که شامل دمپرهای دستی و مکانیکی می باشد. در بیشتر مواقع در انتهای کانال (پشت دریچه) یا درون کانال (دمپر بین کانالی) نصب می گردند. دمپر ضدآتش یا فایر دمپر ها جهت ایمن سازی بیشتر سیستم های تهویه تولید شده اند.

دمپر ضدآتش یا فایردمپر در هنگام آتش سوزی دو وظیفه مهم بر عهده دارد. یک اینکه از رسیدن اکسیژن به آتش جلوگیری می کنند. دوم مانع از گسترش آتش به مکان های دیگر توسط کانال های تهویه می گردد. همچنین دمپرهایی که به صورت مناسب نصب و عایق بندی می شوند از انتشار دود نیز جلوگیری می کنند.

 

دمپر ضدحریق از ورق های گالونیزه ساخته می شوند. جنس گالوانیزه به طور کل در برابر حرارت و رطوبت مقاومت مناسبی دارد. برخی مکان های حساس که نیاز به محافظت بیشتر دارند، عایق کاری نیز انجام می گیرد. همچنین جهت محافظت بیشتر روی پره ها سیلیکون قرار می دهند تا دود و حرارت ناشی از آتش به کانال منتقل نگردد.

 

 

دمپر ضد حریق یا دمپر آتشنشانی
دمپر ضد حریق یا دمپر آتشنشانی

 

انواع دمپر ضد آتش ها

 

دمپر ضد آتش در دو نوع هستند و با دو مکانیزم جداگانه کار می کنند. استفاده از هر کدام از این دمپرها به شرایط پروژه و نیازهای آن بستگی دارد. معمولا جهت پروژه های حساس از دمپرهای موتوری استفاده می شود. که نیاز به موتور دمپر داشته و از سیستم تهویه در برابر آتش محافظت می کنند.

 

دمپر ضدآتش فیوزی:

 

دمپر ضدآتش فیوزی ساختار ساده ای دارد. تمام تیغه های دمپر، به فنر و ضامن متصل است. این ضامن ها به یک فیوز حرارتی وصل می شوند. فیوز حرارتی به این صورت است که دو سیم مسی رو به روی هم وجود دارند. با بالا رفتن دما تا بیش از 75 درجه سانتی گراد و احتمال وجود حریق، دو سیم آب شده و روی هم قرار می گیرند. با این اتصال فیوز عمل کرده، ضامن ها آزاد و دمپر بسته می شود.

 

دمپر ضدآتش موتوری:

 

دمپر ضدآتش موتوری به تعدادی سنسور مجهز هستند. با بالا رفتن دما و عملکرد سنسور ها برق دستگاه قطع شده و به طور خودکار دمپرها بسته می شوند. جهت استفاده از این نوع دمپر ضدآتش، به نوعی موتور دمپر نیاز است. تا در صورت نیاز به خوبی عمل کرده و جلوی گسترش آتش به نقاط دیگر را بگیرد. در ایران دو نوع موتور دمپر بیشتر از سایرین مورد استفاده قرار می گیرد. موتور دمپر زیمنس و موتور دمپر لوفبرگ.

موتور دمپر دود لوفبرگ با دارا بودن سنسور های دود بسیار حساس در صورت تشخیص به خوبی عمل کرده و کانال را مسدود می سازد.

 

کاربرد دمپر ضدآتش

 

به طور کلی دمپر ضدحریق یا فایر دمپرها دو وظیفه اساسی برعهده دارند. اول اینکه از گسترش آتش از طریق کانال های تهویه جلوگیری کنند. دوم اینکه مانع انتقال دود به سایر نقاط ساختمان شوند. از این رو نیاز است که دمپر ها به خوبی هوابندی شده و در صورت بسته شدن هوای آغشته به مواد مضر از آن عبور نکند.

جهت هوابندی دمپرضدآتش از نوعی سیلیکون نسوز در امتداد پره های آن استفاده می گردد. این نوع سیلیکون در برابر حرارت مقاوم بوده و در دماهای بالا آسیب نمی بیند. این نکته منجر میگردد تا عملکرد دمپر ضدحریق در دماهای بالا مختل نگردد.

 

مزایای دمپرهای ضدحریق

 

همانطور که بیان شد، جهت حفاظت هر چه بیشتر ساختمان ها و مکان های صنعتی در برابر آتش از دمپر های ضد آتش استفاده می گردد.

این امر در مکان هایی که بیشتر در معرض آتش هستند، اهمیت دو چندانی پیدا می کند. مانند انبار های دارو، کارخانه ها، پالایشگاهها، آزمایشگاهها و…. بسیار در معرض خطر آتش سوزی هستند. همچنین سیستم تهویه بسیار اهمیت داشته و باید علاوه بر تامین هوای مطبوع در صورت وجود خطر از اکسیژن رسانی به آتش نیز جلوگیری شود.

تولید دمپرهای ضد آتش باید مبتنی بر اصول و استانداردهایی صورت گیرد. این قوانین در کشورهای مختلف، متفاوت است.

 

1 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

لوگو

کالاتهویه با بیش از دوازده سال تجربه در زمینه عرضه، نصب و اجرای انواع کانال کشی ها و سیستم های تهویه مطبوع صنعتی و خانگی  آماده خدمت رسانی به مشتریان محترم می باشد. محصولات ما کانال فلکسیبل، عایق الاستومری، کانال گالوانیزه، کانکتور، پروفیل فلنج، دریچه، دمپر و…می باشد.

تماس با ما


آدرس:

تهران، شادآباد، بهاران ۲، مجتمع کوثر، بلوک ۳۹ غربی، پلاک ۲۹۲

شماره تماس:

فروش: ۰۲۱۶۶۳۱۸۱۰۹ و ۰۲۱۶۶۳۱۸۹۳۲
اداری: ۹-۰۲۱۶۶۱۴۴۰۰۶ و ۰۹۹۲۷۱۹۵۶۹۲

ایمیل:

info@kalatahvieh.ir

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به کالا تهویه می باشد