کانال اگزاست |محاسبه، اجرا و نصب

کانال اگزاست |محاسبه، اجرا و نصب

کانال کشی دستگاه هواساز

در این مقاله می خوانید

کالاتهویه با بیش از دوازده سال تجربه در زمینه تولید، عرضه، نصب و اجرای انواع سیستم های تهویه مطبوع آماده خدمت رسانی به مشتریان محترم می باشد. انواع کانال کشی های سیستم های تهویه از جمله کانال اگزاست فن در تخصص ماست. جهت کسب اطلاعات بیشتر با واحد فروش تماس حاصل نمایید. و یا به صفحه ثبت سفارش مراجعه نمایید.

 

اگزاست فن چیست؟

 

تهویه مطبوع دارای دو اصل مهم است. اول مکش هوای نامطبوع و دوم دمش هوای مطبوع به محیط.

دستگاه اگزاست فن وظیفه مکش هوای نامطبوع از محیط را برعهده دارد. حال یا این هوای نامطبوع با استفاده از کانال اگزاست از محیط خارج می شوند. و یا با استفاده از فیلتر هوای دستگاه، هوا به طور کامل تسویه شده و دوباره به محیط برمی گردد.

 

کاربرد اگزاست فن ها

 

در ساختمان های مسکونی معمولا هوای نامطبوع از طریق در و پنجره خارج می شود. و جز در آشپزخانه و سرویس نیازی به تخلیه هوا نداریم.

ولی در محیط های صنعتی، سوله ها، کارخانجات، پارکینگ ها، آشپزخانه های صنعتی و… نیاز به تخلیه هوا به صورت گسترده وجود دارد.

مخصوصا در پارکینگ های طبقاتی و پاساژهای با تعداد طبقات زیاد و وسیع این امر به خوبی حس می شود. زیرا تجمع انسانی موجب تولید دی اکسید کربن و رطوبت شده و هوای نامطبوعی ایجاد می شود. همچنین در پارکینگ ها یا کارخانجات با وجود ماشین آلات بسیار هوای نامطبوعی ایجاد می شود. که این هوای نامطبوع باید با استفاده از سیستم اگزاست از محیط خارج شود.

 

کانال کشی اگزاست

 

جهت تخلیه هوایی که اگزاست فن مکش می کند، به کانال اگزاست نیاز داریم. کانال کشی اگزاست امری پیچیده و مهم می باشد. که نیاز به محاسبات پیچیده دارد. زیرا باید سرعت هوای عبوری، فشار هوا و مسافت به طور دقیق اندازه گیری شود.

 

به طور کلی ساخت و اجرای کانال اگزاست به دو عامل فشار و سرعت بستگی دارد. سرعت هوای عبوری از داخل کانال به سه دسته تقسیم بندی می گردد.

  1. طراحی کانال اگزاست سرعت پایین: 500 فوت بر دقیقه: بیشتر مصارف تجاری و مسکونی در این گروه قرار دارند.
  2. طراحی کانال اگزاست سرعت متوسط: بین 500 تا 2500 فوت بر دقیقه
  3. طراحی کانال اگزاست سرعت بالا: بیش از 2500 فوت بر دقیقه

 

معمولا کانال اگزاست باید مستقیم و بدون پیچیدگی کانال های معمولی باشد. چرا که مانع افت فشار هوای خروجی شود. همچنین سطح مقطع و جنس کانال مناسب کاربرد آن بوده و سیستم دچار افت نگردد.

 

جنس کانال اگزاست

 

از انواع کانال فلکسیبل میتوان جهت کانال اگزاست استفاده نمود. نکته استفاده از کانال فلکسیبل، استفاده در مسافت های کوتاه می باشد.  در صورت استفاده در مسافت های کوتاه می توان از انواع کانال فلکسیبل با مقاومت بالا استفاده نمود. چرا که ممکن است دمای هوای خروجی بسیار بالا باشد، و یا دارای آلاینده های صنعتی و سمی باشد. از این جهت از انواع کانال فلکسیبل با مقاومت دمایی بالا استفاده می کنیم.

بیشتر از انواع کانال های فلزی جهت این امر استفاده می گردد.

کانال اسپیرال و کانال گرد جهت استفاده در کانال کشی اگزاست پیشنهاد می گردد. زیرا به دلیل سطح مقطع گردی که دارند هوا بسیار روان و با سرعت مناسب از داخل ان عبور می نماید.

بهتر است کانال اگزاست عایق باشد تا از انتقال حرارت کانال به محیط جلوگیری شود. همچنین عایق بودن صدای دستگاه اگزاست را که به وسیله کانال اگزاست منتقل می شود را تا اندازه ای کاهش می دهد. ولی از سایلنسرها نیز میتوان جهت خفه کردن صدای فن دستگاه استفاده نمود.

 

قیمت اجرای کانال اگزاست کاملا به شرایط پروژه بستگی دارد. طول کانال کشی و نوع ورق و ضخامت ورق به کار رفته در کانال اگزاست بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

سخن پایانی

 

کانال کشی اگزاست در مکان های صنعتی، پارکینگ ها، ساختمان های تجاری، ورزشگاه ها، فرودگاه ها و… از اهمیت شایانی برخوردار است. و با بازدهی مناسب سیستم تهویه ارتباط مستقیم دارد. در صورت استفاده از کانال کشی اگزاست نا مناسب عملکرد سیستم به طرز قابل توجهی کاهش می یابد. به همین دلیل باید توسط متخصصین این حوزه انجام پذیرد.

کالاتهویه با داشتن  تیمی حرفه ای و قوی در این زمینه آماده خدمت رسانی به مشتریان محترم می باشد.

جهت استعلام قیمت و یا دریافت مشاوره با واحد فروش تماس حاصل نمایید.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

لوگو

کالاتهویه با بیش از دوازده سال تجربه در زمینه عرضه، نصب و اجرای انواع کانال کشی ها و سیستم های تهویه مطبوع صنعتی و خانگی  آماده خدمت رسانی به مشتریان محترم می باشد. محصولات ما کانال فلکسیبل، عایق الاستومری، کانال گالوانیزه، کانکتور، پروفیل فلنج، دریچه، دمپر و…می باشد.

تماس با ما


آدرس:

تهران، شادآباد، بهاران ۲، مجتمع کوثر، بلوک ۳۹ غربی، پلاک ۲۹۲

شماره تماس:

فروش: ۰۲۱۶۶۳۱۸۱۰۹ و ۰۲۱۶۶۳۱۸۹۳۲
اداری: ۹-۰۲۱۶۶۱۴۴۰۰۶ و ۰۹۹۲۷۱۹۵۶۹۲

ایمیل:

info@kalatahvieh.ir

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به کالا تهویه می باشد